Get all your news in one place.
100's of premium titles.
One app.
Start reading
Wales Online
Wales Online
Kate Mcauliffe & Nisha Mal

We compare the energy usage costs of using an air fryer vs an oven

We decided to compare how much it costs to use a Ninja air fryer compared to a traditional oven. As energy bills soar, more and more households are looking into finding energy-saving alternatives to save cash.

Writer Kate Mcauliffe decided to cook the same meal in her air fryer and oven and compare the costs using her smart meter. Here's her account of how she got on, the Manchester Evening News reports.

In the midst of the current soaring energy prices, and in the mind frame that I should be trying to cut spending wherever I can, I have become increasingly curious about exploring alternative options to my every day energy use in the hope that I can find cheaper ways to live.

Sign up to read this article
Read news from 100's of titles, curated specifically for you.
Already a member? Sign in here
Related Stories
Top stories on inkl right now
One subscription that gives you access to news from hundreds of sites
Already a member? Sign in here
Our Picks
Fourteen days free
Download the app
One app. One membership.
100+ trusted global sources.