Get all your news in one place.
100's of premium titles.
One app.
Start reading
Wales Online
Wales Online
National
Neil Shaw

Mum makes her own butter for £2 to beat rising cost of Lurpak

A thrifty mum has made her own butter for just £2 to beat the rising price of Lurpak which currently costs £7.25 a tub. Hayley Louise Minns, 39, wasn't impressed when the spread reached a record high over the weekend - prompting some supermarkets to protect it with security tags.

So the mum-of-four made her own using two 300ml pots of cream she already had in the fridge, costing just £1.05 each. It worked perfectly - and she used some of it to make buttermilk pancakes.

Part time nurse Hayley, from Hull said: "I was cleaning my fridge and noticed I had almost two full pots of cream in there. I knew I wouldn't use them - my husband forgets what he has bought sometimes and gets more - and I didn't want it to go to waste.

Sign up to read this article
Read news from 100's of titles, curated specifically for you.
Already a member? Sign in here
Related Stories
Top stories on inkl right now
One subscription that gives you access to news from hundreds of sites
Already a member? Sign in here
Our Picks
Fourteen days free
Download the app
One app. One membership.
100+ trusted global sources.