
Some years ago, my daughter was set a maths problem: how much does it cost to drive a family of four from Melbourne to Sydney, calculating petrol per kilometre and including a night’s accommodation? Her answer was simple: the cost is four airfares – that way the kids won’t kill each other.
Unfortunately, flying is not an option for many people over the holiday period.