Annoyed shoppers have slammed rising prices as the cost of a single tub of Lurpak now costs £7.25 in some supermarkets.
Households will see their yearly food shopping bills hiked by £380 this year due to the soaring price of groceries.
But butter lovers are already feeling the pinch - especially if they prefer Lurpak.